Jak vybrat stavebniny na rekonstrukci domu

Plánujete menší nebo rozsáhlejší rekonstrukce vašeho domu? Vylepšení tepelné izolace, výměna oken, instalace podlahového topení, celková rekonstrukce koupelny, přestavba půdního prostoru na moderní byt a mnoho jiných záměrů mají jedno společné – bez šikovných řemeslníků a potřebného materiálu se neobejdete!

OSB deska
ilustrační foto: aaastavba.cz

Rekonstrukce domu bez problémů
Než se pustíte do rekonstrukce, věnujte patřičnou pozornost nákupu kvalitních materiálů. Pamatujte, že rekonstrukce je investice a díky použití dobře zvolených materiálů a po výborně odvedené práci se zvýší cena domu. K nákupu stavebnin můžete využít i eshop s širokou nabídkou veškerého sortimentu. Výhodou je, že si objednáte vše najednou a ušetříte na dodávce objednaného materiálu. Jednotlivé stavebniny si navíc snadno porovnáte i cenově např. v sortimentu OSB desek.

Správná tepelná izolace domu
Během řešení tepelné izolace si budete vybírat z materiálů s podobným součinitelem tepelné vodivosti – pěnového polystyrenu a minerální vaty. Minerální izolace se dělí na skelné a čedičové vaty. Skelné vaty v rolích se snadno opracovávají, řežou a upravují na požadované rozměry. Konkrétně se využívají na izolování šikmých stěn, do roštů lehkých podlah, do mezer, dutin, mezi krokve, do stropních podhledů a do dalších nezatížených konstrukcí. Čedičové deskové vaty mají hlavní použití k tepelnému izolování vnitřních prostor. Rovněž se izolují příčky, předsazené stěny, obvodové pláště staveb apod.

Pěnový polystyren má nízkou nasákavost, dobré mechanické vlastnosti a neobsahuje žádné škodlivé látky. Šedé polystyreny se využívají do podlah, kde chcete dosáhnout maximálního účinku na minimálním prostoru, na ploché střechy či fasády. Některé druhy polystyrenů fungují na akustiku. Pro větší zatížení je vhodnější polystyren klasický expandovaný s vyššími čísly  EPS 100 a více je vhodný pro větší zatížení podlah. Polystyren extrudovaný vybírejte pro extrémní zatížení.

Stavby ze sádrokartonu jsou v poslední době velkým trendem
Během výběru materiálu pro novostavbu nebo rekonstrukci určitě narazíte na sádrokarton. Jedná se o velice populární materiál, protože je k dostání s různými parametry dle požadavků na stavbu jako jsou např. schopnosti odolávat vlhkosti, ohni, nárazu. Další typy sádrokartonu unesou těžké předměty, jiné zajistí výbornou zvukovou izolaci. Při využití sádrokartonového systému ve stavbě vás přijdou náklady na mnohem méně financí, protože v porovnání se zděnou příčkou uspoříte desítky procent. Navíc se zachová maximální pevnost a skvělá zvuková izolace.

Jakou vybrat střešní krytinu
Výběr střešní krytiny má na finální cenu rekonstrukce nebo stavby také poměrně zásadní vliv. Na trhu je mnoho klasických maloformátových i velkoformátových krytin. Mezi často hledané materiály v souvislosti s opravou nebo stavbou střechy patří břidlicové krytiny, pálené střešní tašky, asfaltové šindele, bitumenové desky. Navíc velmi často již můžete vybírat v odstínech, které ladí přímo k fasádě Vašeho domu či stavby.