Zárubně

Zárubně – které mnoho z nás více zná pod lidovým názvem futra – jsou nejen nosnou oporou dveří, ale mohou plnit i roli estetickou. Přečtěte si několik užitečných informací o tomto nenápadném, leč důležitém interiérovém prvku.

zárubně foto
Zdroj: easydoorframes.com

Rozdílná míra odpovědnosti

Jsou zárubně a zárubně. U výběru zárubní pro vchodové dveře je třeba být maximálně opatrný, protože v sázce je toho hodně. Bezpečnost (tj. odolnost proti vniknutí nebo poškození dveří), protipožární vlastnosti i vlastnosti tepelně-izolační. Jinak je tomu u interiérových dveří, na nichž neleží tak velká váha odpovědnosti a tady se dá uvažovat o možnostech, jak mohou zárubně zlepšit estetický dojem z interiéru.

Materiál

Kov je historicky nejpoužívanějším materiálem a svoji čelní pozici má asi dlouhodobě pojištěnou. V poslední době si ale velkou popularitu získává také dřevo. Není sice tak odolné vůči mechanickému poškození, ale jak jsme si řekli – u interiérových dveří není nutné na tom tak bazírovat. Dřevo je příjemnější na pohled a jsou-li i dveře ze dřeva, působí pak celek na pohled elegantněji.

Polodrážkové nebo bezdrážkové?

U typů zárubní je stejná situace jako u materiálu. Jedna varianta si neotřesitelně drží vůdčí pozici na trhu – jsou to polodrážkové zárubně, které se přimykají ke dveřím z jedné strany. Nabízí je každý výrobce, jsou levnější a snadněji se instalují. Kdo ale raději píše napříč, dostane-li linkovaný papír, ten může sáhnout po méně tradiční možnosti. Jsou to bezdrážkové zárubně, jež vystihuje elegance, čisté linie, designový minimalismus. Dveře do takovýchto zárubní doslova zapadnou. „Futra“ a dveře tvoří dohromady jednolitý povrch. Tento typ ale doporučujeme nechat si instalovat specializovanou firmou.